
7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 3450 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenpad C 7.0 |
| Dimensions | 189 x 108 x 8.4 mm (7.44 x 4.25 x 0.33 in) |
| Weight | 265 g (9.35 oz) |
| Colours | Black, White, Red, Aurora Metallic |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) | Oleophobic coating |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, f/2.0 or 2 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 3450 mAh, non-removable (13 Wh) |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Z170CG |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Z170CG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.