
9.7 inches, 291.4 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$326
Display
9.7 inches, 291.4 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 7800 mAh
Processor
Hexa-core
LTE | Available. Released 2016, October
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenpad Z10 ZT500KL |
| Dimensions | 242.3 x 166.1 x 7.1 mm (9.54 x 6.54 x 0.28 in) |
| Weight | 490 g (1.08 lb) |
| Colours | Gray |
| Screen Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Frequency | LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 7800 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 20 h (3G) |
| Standby | Up to 1344 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A72) |
| GPU | Adreno 510 |
| 2G | N/A |
| 4G | 2, 4, 5, 13 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.