
7.9 inches, 193.3 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
7.9 inches, 193.3 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Po 4680 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, August
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenpad Z8s ZT582KL |
| Dimensions | 204 x 133.9 x 6.9 mm (8.03 x 5.27 x 0.27 in) |
| Weight | 306 g (10.79 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | S-IPS LCD | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4680 mAh, non-removable (18 Wh) |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA |
| 4G | 2, 4, 5, 13 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| USB | USB Type-C |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.