
1.45 inches, 6.8 cm2 (~40.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
1.45 inches, 6.8 cm2 (~40.3% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 300 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenwatch 2 WI502Q |
| Dimensions | 45.2 x 37.2 x 11.8 mm (1.78 x 1.46 x 0.46 in) |
| Weight | - |
| Colours | Gunmetal, Silver, Rose gold |
| Screen Size | 1.45 inches, 6.8 cm2 (~40.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 280 x 280 pixels, 1:1 ratio (~273 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Battery | Li-Ion 300 mAh, non-removable |
| Standby | Up to 48 h (mixed usage) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 4.1, LE |
| USB | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), stainless steel frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.