
1.39 inches, 12.5 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
1.39 inches, 12.5 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 341 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Available. Released 2016, December
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenwatch 3 WI503Q |
| Dimensions | 45 x 45 x 10.8 mm (1.77 x 1.77 x 0.43 in) |
| Weight | 48 g (1.69 oz) |
| Colours | Gunmetal, Silver, Rose gold |
| Screen Size | 1.39 inches, 12.5 cm2 (~61.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 400 x 400 pixels, 1:1 ratio (~287 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Battery | Li-Ion 341 mAh, non-removable |
| Standby | Up to 48 h (mixed usage) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, LE |
| USB | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), stainless steel 316L frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.