
1.63 inches, 8.6 cm2 (~42.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
1.63 inches, 8.6 cm2 (~42.1% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 370 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Asus |
| Model | Asus Zenwatch WI500Q |
| Dimensions | 51 x 39.9 x 9.4 mm (2.01 x 1.57 x 0.37 in) |
| Weight | 75 g (50 g body) (2.65 oz) |
| Colours | Silver/Rose gold |
| Screen Size | 1.63 inches, 8.6 cm2 (~42.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 320 x 320 pixels, 1:1 ratio (~278 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Battery | Li-Ion 370 mAh, non-removable (1.4 Wh) |
| Standby | Up to 48 h (mixed usage) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), stainless steel frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.