
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.2% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Benq |
| Model | BenQ A3 |
| Dimensions | 133.9 x 66 x 10 mm (5.27 x 2.60 x 0.39 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.