
2.0 inches, 12.4 cm2 (~24.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
2.0 inches, 12.4 cm2 (~24.9% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 900 mAh battery
Processor
260
GSM | Discontinued
| Brand | Benq |
| Model | BenQ E72 |
| Dimensions | 108 x 46 x 13 mm (4.25 x 1.81 x 0.51 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| Colours | Bright red |
| Screen Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~24.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 180 h |
| Internal Memory | 128MB 64MB RAM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 260 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, MIDI, Flash ringtones |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML, Email, MSN |
Similar phones and alternatives
No comments yet.