
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2100 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Benq |
| Model | BenQ F3 |
| Dimensions | 131.6 x 66.9 x 8.9 mm (5.18 x 2.63 x 0.35 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| Colours | White, Red |
| Screen Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | Yes |
| Battery | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Internal Memory | 4GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.