
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2520 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Benq |
| Model | BenQ F5 |
| Dimensions | 143 x 72.8 x 8.5 mm (5.63 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | Yes |
| Battery | Li-Ion 2520 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 24 h (3G) |
| Standby | Up to 550 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 3, 7 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.