
2.5 inches, 19.4 cm2 (~25.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
2.5 inches, 19.4 cm2 (~25.7% screen-to-body ratio)
Battery
Removable Li-Ion battery
Processor
32-bit
GSM | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry 8800 |
| Dimensions | 114 x 66 x 14 mm (4.49 x 2.60 x 0.55 in) |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 2.5 inches, 19.4 cm2 (~25.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | 65K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Battery | Removable Li-Ion battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 530 h |
| Internal Memory | 64MB 16MB RAM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 32-bit Intel XScale PXA272 312 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| USB | miniUSB |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.