
4.5 inches, 60.0 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$429
Display
4.5 inches, 60.0 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 13 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, October
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry KEY2 LE |
| Dimensions | 150.3 x 71.8 x 8.4 mm (5.92 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 156 g (5.50 oz) |
| Colours | Slate, Champagne, Atomic |
| Screen Size | 4.5 inches, 60.0 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1620 pixels, 3:2 ratio (~434 ppi density) | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 8 MP 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12m, PDAF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 509 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41 - BBE100-1, BBE100-4 DS (EU, Africa, AU) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 /b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 116764 (v7)GeekBench: 4965 (v4.4) |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass), plastic back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.