
5.5 inches, 82.6 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$424
Display
5.5 inches, 82.6 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, December
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Motion |
| Dimensions | 155.8 x 75.5 x 8.1 mm (6.13 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 82.6 cm2 (~70.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~403 ppi density) | Scratch-resistant glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 12 MP, f/2.0, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2, 1/4", 1.12m |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41 - BBD100-6 (EU, Global) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS2 |
| Radio | FM radio |
| HD | AnTuTu: 75057 (v7)GeekBench: 3567 (v4.4)GFXBench: 3.4fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.