
5.99 inches, 92.6 cm2 (~75.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$380
Display
5.99 inches, 92.6 cm2 (~75.8% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, August
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Evolve X |
| Dimensions | 159.1 x 76.8 x 8.8 mm (6.26 x 3.02 x 0.35 in) |
| Weight | 170 g (5.93 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~75.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06", 1.0m 12 MP, f/1.8, 1/2.8", 1.29m, PDAF 13 MP, f/2.6, 1/3.4", 1.0m, 2 optical zoom, PDAF |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30/60fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 /b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, SBAS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic/aluminum back, aluminum frame (7000 series) |
Similar phones and alternatives
No comments yet.