
2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 1450 mAh
Processor
806
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry 9720 |
| Dimensions | 114 x 66 x 12 mm (4.49 x 2.60 x 0.47 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Colours | Black, White, Purple, Blue, Pure Pink |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~214 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1450 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Standby | Up to 432 h |
| Internal Memory | 512MB ROM, 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 806 MHz Tavor MG1 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.