
2.6 inches, 20.1 cm2 (~26.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
2.6 inches, 20.1 cm2 (~26.8% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
624
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Bold 9000 |
| Dimensions | 114 x 66 x 14 mm (4.49 x 2.60 x 0.55 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 2.6 inches, 20.1 cm2 (~26.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | 65K colors | 480 x 320 pixels, 3:2 ratio (~222 ppi density) |
| Frequency | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 310 h |
| Internal Memory | 1GB 128MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 624 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, BlackBerry Maps |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Browser | HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.