
2.45 inches, 18.6 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
2.45 inches, 18.6 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1230 mAh battery (JM-1)
Processor
Marvel
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Bold 9790 |
| Dimensions | 110 x 60 x 11.4 mm (4.33 x 2.36 x 0.45 in) |
| Weight | 107 g (3.77 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 2.45 inches, 18.6 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~245 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | 480p |
| Battery | Removable Li-Ion 1230 mAh battery (JM-1) |
| Talk Time | Up to 5 h 10 min (2G) / Up to 5 h 20 min (3G) |
| Standby | Up to 432 h (2G) / Up to 408 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 768MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Marvel Tavor MG1 1.0 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 / 800 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 / 800 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
Similar phones and alternatives
No comments yet.