
2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1230 mAh battery
Processor
1.2
GSM / CDMA / HSPA / EVDO | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Bold Touch 9930 |
| Dimensions | 115 x 66 x 10.5 mm (4.53 x 2.60 x 0.41 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~32.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 640 x 480 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Frequency | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 720p |
| Battery | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h 40 min (2G) / Up to 5 h 50 min (3G) |
| Standby | Up to 307 h (2G) / Up to 307 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 768MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.2 GHz QC 8655 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, BlackBerry Maps |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.