
3.5 inches, 38.7 cm2 (~40.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
3.5 inches, 38.7 cm2 (~40.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2515 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Classic |
| Dimensions | 131 x 72.4 x 10.2 mm (5.16 x 2.85 x 0.40 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Colours | Black, White, Blue, Bronze, Cobalt blue |
| Screen Size | 3.5 inches, 38.7 cm2 (~40.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, | 720 x 720 pixels, 1:1 ratio (~294 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2515 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 11 h 40 min (2G) / Up to 17 h 10 min (3G) |
| Standby | Up to 348 h (2G) / Up to 365 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - USA model |
| 4G | 1, 2, 4, 5, 7, 13, 17, 25 - USA model |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - USA model |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.