
3.5 inches, 39.5 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
3.5 inches, 39.5 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio)
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Dual-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Classic Non Camera |
| Dimensions | 131 x 72.4 x 10.2 mm (5.16 x 2.85 x 0.40 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.5 inches, 39.5 cm2 (~41.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, | 720 x 720 pixels, 1:1 ratio (~291 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 22 h (3G) |
| Standby | Up to 384 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 4, 13 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.