
2.5 inches, 19.4 cm2 (~30.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
2.5 inches, 19.4 cm2 (~30.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1100 mAh battery
Processor
32-bit
GSM | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Curve 8310 |
| Dimensions | 107 x 60 x 15.5 mm (4.21 x 2.36 x 0.61 in) |
| Weight | 111 g (3.92 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 2.5 inches, 19.4 cm2 (~30.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | 65K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~160 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | No |
| Battery | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 408 h |
| Internal Memory | 64MB ROM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 32-bit Intel XScale PXA272 312 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Browser | HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.