
2.46 inches, 18.7 cm2 (~28.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
2.46 inches, 18.7 cm2 (~28.7% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1150 mAh battery
Processor
512
GSM | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Curve 8520 |
| Dimensions | 109 x 60 x 13.9 mm (4.29 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight | 106 g (3.74 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.46 inches, 18.7 cm2 (~28.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | 320p |
| Battery | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 30 min |
| Standby | Up to 408 h |
| Internal Memory | 256MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 512 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | microUSB |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.