
2.46 inches, 18.7 cm2 (~28.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$65
Display
2.46 inches, 18.7 cm2 (~28.7% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1150 mAh battery
Processor
528
CDMA / EVDO | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Curve 8530 |
| Dimensions | 109 x 60 x 13.9 mm (4.29 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight | 106 g (3.74 oz) |
| Colours | Black, Purple |
| Screen Size | 2.46 inches, 18.7 cm2 (~28.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.0, 153.2 Kbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 30 min |
| Standby | Up to 252 h |
| Internal Memory | 256MB ROM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 528 MHz |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.