
2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$65
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.3% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1400 mAh battery
Processor
512
GSM | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Curve 8900 |
| Dimensions | 109 x 60 x 13.5 mm (4.29 x 2.36 x 0.53 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~27.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~250 ppi density) |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | LED flash | SCIF |
| Battery | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h 30 min |
| Standby | Up to 356 h |
| Internal Memory | 256MB ROM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 512 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.