
2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1450 mAh battery (J-S1)
GSM | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Curve 9220 |
| Dimensions | 109 x 60 x 12.7 mm |
| Weight | 102 g (3.49 oz) |
| Colours | Black, Fuchsia Pink, Pure White, Teal Blue |
| Screen Size | 2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~164 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1450 mAh battery (J-S1) |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Standby | Up to 432 h |
| Internal Memory | 512MB ROM, 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.