
2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$54
Display
2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
Processor
800
CDMA / EVDO | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Curve 9350 |
| Dimensions | 109 x 60 x 11 mm (4.29 x 2.36 x 0.43 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| Colours | Black, Violet |
| Screen Size | 2.44 inches, 18.4 cm2 (~28.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 360 pixels, 4:3 ratio (~246 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 480p |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h 30 min |
| Standby | Up to 348 h |
| Internal Memory | 512MB ROM, 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 800 MHz |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.