
3.2 inches, 31.7 cm2 (~48.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
3.2 inches, 31.7 cm2 (~48.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion battery (JM-1)
Processor
806
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Curve 9380 |
| Dimensions | 109 x 60 x 11.2 mm (4.29 x 2.36 x 0.44 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~48.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 360 x 480 pixels, 4:3 ratio (~188 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 480p |
| Battery | Removable Li-Ion battery (JM-1) |
| Talk Time | Up to 5 h 30 min (2G) / Up to 5 h 40 min (3G) |
| Standby | Up to 360 h (2G) / Up to 360 h (3G) |
| Internal Memory | 512MB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 806 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UMA (carrier-dependent) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.