
5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 2610 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, August
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry DTEK50 |
| Dimensions | 147 x 72.5 x 7.4 mm (5.79 x 2.85 x 0.29 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2610 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 17 h (3G) |
| Standby | Up to 576 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 20, 29, 30 - USA |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.