
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio)
Camera
21 MP
Battery
Li-Ion 3000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, October
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry DTEK60 |
| Dimensions | 153.9 x 75.4 x 7 mm (6.06 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 21 MP, f/2.0, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2 |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 720p@120fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 26 h (3G) |
| Standby | Up to 336 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA, EMEA |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 20, 29 - USA |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA, EMEA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.