
4.5 inches, 60.0 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$315
Display
4.5 inches, 60.0 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Ion 3500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, April
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Keyone |
| Dimensions | 149.1 x 72.4 x 9.4 mm (5.87 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| Colours | Black/Silver, Black, Bronze |
| Screen Size | 4.5 inches, 60.0 cm2 (~55.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1620 pixels, 3:2 ratio (~434 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat9 450/50 Mbps |
| Main Camera | 12 MP, f/2.0, 1/2.3", 1.55m, PDAF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.2, 1/4", 1.12m |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (BBB100-4 only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 17, 20, 28, 38, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR |
| USB | USB Type-C 3.1, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS2 |
| Radio | FM radio |
| HD | GFXBench: 4.1fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 4), plastic back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.