
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2800 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Leap |
| Dimensions | 144 x 72.8 x 9.5 mm (5.67 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps, 720p@60fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 2800 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 25 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - North America |
| 4G | 1, 2, 4, 5, 7, 13, 17 - North America |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - North America |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.