
4.5 inches, 65.3 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
4.5 inches, 65.3 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3450 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Passport |
| Dimensions | 128 x 90.3 x 9.3 mm (5.04 x 3.56 x 0.37 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| Colours | Black, White, Red, Black&Gold, Silver |
| Screen Size | 4.5 inches, 65.3 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1440 x 1440 pixels, 1:1 ratio (~453 ppi density) | Corning Gorilla Glass 3 |
| Frequency | HSPA, LTE-A |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, 30mm (standard), AF, OIS |
| Front Camera | 2 MP, f/2.8, 28mm (wide) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@60fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 3450 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 18 h (2G) / Up to 23 h (3G) |
| Standby | Up to 432 h (2G) / Up to 444 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 2.26 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 7, 8 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort) |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio, RDS |
| HD | Basemark X: 10682 |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.