
2.2 inches, 15.6 cm2 (~29.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
2.2 inches, 15.6 cm2 (~29.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 900 mAh battery
Processor
32-bit
GSM | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Pearl 8110 |
| Dimensions | 107 x 50 x 14 mm (4.21 x 1.97 x 0.55 in) |
| Weight | 91 g (3.21 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 2.2 inches, 15.6 cm2 (~29.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | 65K colors | 240 x 260 pixels (~161 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 10 min |
| Standby | Up to 360 h |
| Internal Memory | 32MB RAM, 64MB ROM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 32-bit Intel XScale PXA272 312 MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Ringtone | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Browser | HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.