
7.0 inches, 137.9 cm2 (~54.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~54.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Non-removable Li-Po 5300 mAh battery
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Playbook |
| Dimensions | 194 x 130 x 10 mm (7.64 x 5.12 x 0.39 in) |
| Weight | 425 g (14.99 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~54.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 3 MP |
| Video | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Non-removable Li-Po 5300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 10 h (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX540 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Browser | HTML5, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.