
3.1 inches, 31.0 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$467
Display
3.1 inches, 31.0 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2100 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Porsche Design P'9983 |
| Dimensions | 119 x 67.1 x 10.6 mm (4.69 x 2.64 x 0.42 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.1 inches, 31.0 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 720 pixels, 1:1 ratio (~328 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 9 h (2G) / Up to 14 h (3G) |
| Standby | Up to 288 h (2G) / Up to 288 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EU, EMEA |
| 4G | 3, 7, 8, 20 - EU, EMEA |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EU, EMEA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.