
5.4 inches, 81.6 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$293
Display
5.4 inches, 81.6 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio)
Camera
18 MP
Battery
Li-Ion 3410 mAh
Processor
Hexa-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Priv |
| Dimensions | 147 x 77.2 x 9.4 mm (5.79 x 3.04 x 0.37 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.4 inches, 81.6 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~540 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps |
| Main Camera | 18 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.4", PDAF, OIS |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | Schneider-Kreuznach optics, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@60fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 3410 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 24 h (3G) |
| Standby | Up to 420 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Hexa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 2x1.8 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 418 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA (STV100-1), Europe (STV100-4) |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 17, 20, 29, 30 - USA (STV100-1) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA (STV100-1), Europe (STV100-4) |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| USB | microUSB 2.0 (SlimPort 4K) |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, altimeter, gyro, ToF proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 4), plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.