
3.1 inches, 31.0 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
3.1 inches, 31.0 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2100 mAh
Processor
Dual-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Q10 |
| Dimensions | 119.6 x 66.8 x 10.4 mm (4.71 x 2.63 x 0.41 in) |
| Weight | 139 g (4.90 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 3.1 inches, 31.0 cm2 (~38.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 720 x 720 pixels, 1:1 ratio (~328 ppi density) |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, HSPA, LTE (market dependent) |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 2100 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 10 h (2G) / Up to 13 h 30 min (3G) |
| Standby | Up to 360 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait (LTE version)/ Cortex-A9 (Non-LTE) |
| GPU | Adreno 225 (LTE version)/ PowerVR SGX544 (Non-LTE) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - SQN100-1 |
| 4G | 2, 4, 5, 17 - SQN100-1, SQN100-5 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - SQN100-1 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio (after SW upgrade) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.