
3.25 inches, 32.7 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
3.25 inches, 32.7 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1400 mAh battery
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Storm2 9550 |
| Dimensions | 112.5 x 62.2 x 14 mm (4.43 x 2.45 x 0.55 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.25 inches, 32.7 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 360 x 480 pixels, 4:3 ratio (~185 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/2 Mbps, EV-DO RevA 3.1 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h (2G) / Up to 6 h (3G) |
| Standby | Up to 305 h (2G) / Up to 280 h (3G) |
| Internal Memory | 2GB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.