
3.25 inches, 32.7 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
3.25 inches, 32.7 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1400 mAh battery
Processor
528
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Storm 9530 |
| Dimensions | 112.5 x 62.2 x 14 mm (4.43 x 2.45 x 0.55 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.25 inches, 32.7 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 360 x 480 pixels, 4:3 ratio (~185 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | LED flash | 320p |
| Battery | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h 30 min |
| Standby | Up to 360 h |
| Internal Memory | 1GB 128MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.