
Price (USD)
$54
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1150 mAh battery
CDMA / EVDO | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Style 9670 |
| Dimensions | 96 x 60 x 18.5 mm (3.78 x 2.36 x 0.73 in) |
| Weight | 131 g (4.62 oz) |
| Colours | Steel Grey, Royal Purple |
| Display Type | TFT, 65K colors | 360 x 400 pixels |
| Frequency | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | 480p |
| Battery | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h 30 min |
| Standby | Up to 264 h |
| Internal Memory | 512MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot), 8 GB included |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.