
3.2 inches, 31.7 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
3.2 inches, 31.7 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1270 mAh battery
Processor
1.2
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Torch 9810 |
| Dimensions | 111 x 62 x 14.6 mm (4.37 x 2.44 x 0.57 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| Colours | Black, Gray |
| Screen Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~250 ppi density) |
| Frequency | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | 720p |
| Battery | Removable Li-Ion 1270 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h 30 min (2G) / Up to 5 h 50 min (3G) |
| Standby | Up to 308 h (2G) / Up to 300 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 768MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.2 GHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UMA (carrier-dependent) |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
| Sensors | Proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.