
3.7 inches, 39.0 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
3.7 inches, 39.0 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1230 mAh battery
Processor
1.2
GSM / CDMA / HSPA / EVDO | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Torch 9850 |
| Dimensions | 120 x 62 x 11.5 mm (4.72 x 2.44 x 0.45 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
| Frequency | HSPA 14.4/5.76 Mbps, EV-DO Rev A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | LED flash | 720p |
| Battery | Removable Li-Ion 1230 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h 50 min |
| Standby | Up to 320 h |
| Internal Memory | 4GB 768MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 2G | CDMA 800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.