
4.2 inches, 50.2 cm2 (~58.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
4.2 inches, 50.2 cm2 (~58.9% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 1800 mAh
Processor
Dual-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Z10 |
| Dimensions | 130 x 65.6 x 9 mm (5.12 x 2.58 x 0.35 in) |
| Weight | 137.5 g (4.83 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 4.2 inches, 50.2 cm2 (~58.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 768 x 1280 pixels, 5:3 ratio (~355 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Standby | Up to 312 h |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - STL100-1 |
| 4G | 3, 7, 8, 20 - STL100-2 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - STL100-1 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.