
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$98
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 2500 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Z3 |
| Dimensions | 140 x 72.8 x 9.3 mm (5.51 x 2.87 x 0.37 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, f/2.4, 30mm (standard), AF |
| Front Camera | 1.1 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 2500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 15 h 30 min |
| Standby | Up to 384 h |
| Internal Memory | 8GB 1.5GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.2 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 305 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Other | Glass front, plastic back, plastic frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.