
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2880 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Discontinued
| Brand | Blackberry |
| Model | BlackBerry Z30 |
| Dimensions | 140.7 x 72 x 9.4 mm (5.54 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE |
| Main Camera | 8 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps | 720p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2880 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 25 h (2G) / Up to 18 h (3G) |
| Standby | Up to 384 h (3G) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.7 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio (after SW upgrade) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.