
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP 8 MP
Battery
Li-Po 2800 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Available. Released 2017
| Brand | Blackview |
| Model | Blackview A10 |
| Dimensions | 143.2 x 70.3 x 8.8 mm (5.64 x 2.77 x 0.35 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Colours | Olive Black, Lily White, Barley Golden, Coral Blue |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP 8 MP, AF 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2800 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.