
5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.7% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3180 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, October
| Brand | Blackview |
| Model | Blackview S8 |
| Dimensions | 154 x 71.9 x 8.5 mm (6.06 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Colours | Black, Gold, Blue |
| Screen Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~75.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, f/2.0, AF 0.3 MP, (depth) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3180 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.