
5.7 inches, 83.8 cm2 (~73.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
5.7 inches, 83.8 cm2 (~73.7% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP 8 MP
Battery
Li-Ion 4180 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, January
| Brand | Blackview |
| Model | Blackview S6 |
| Dimensions | 155 x 73.4 x 9.7 mm (6.10 x 2.89 x 0.38 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black, Gold, Silver |
| Screen Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~73.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 5 MP 8 MP, AF 0.3 MP, (depth) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4180 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP1 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.