
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP 21 MP
Battery
Li-Ion 6180 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017
| Brand | Blackview |
| Model | Blackview P6000 |
| Dimensions | 154.5 x 76.5 x 10.2 mm (6.08 x 3.01 x 0.40 in) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 8 MP 21 MP, f/2.0, AF 0.3 MP, (depth) |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 6180 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.