
2.4 inches, 17.8 cm2 (~21.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~21.5% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Ion 2300 mAh
Processor
Dual-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, October
| Brand | Cat |
| Model | Cat B35 |
| Dimensions | 138 x 60 x 14 mm (5.43 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~21.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) | Scratch-proof glass |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 480p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 12 h (3G) |
| Standby | Up to 720 h (3G) |
| Internal Memory | 4GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Dual-core (2x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Adreno 304 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.